informace o přístupnosti této stránky
přeskočit navigační odkazy na obsah stránky
Základní rady pro maturanty:
- Začněte se včas učit, lépe je přípravu rozvrhnout do delšího období.
- Ke každé maturitní otázce si sežeňte (sestavte) reprezentativní okruh materiálů (v matematice příkladů).
- Vypište si ke každé otázce jednoduchou kostru, schéma základních informací. Toto minimum lze průběžně sebou nosit či vozit a opakovat si ho. Zaručí jistotu, že aspoň něco u maturity k dané otázce řeknete a dobrá kostra na sebe téměř sama nabaluje další informace.
- Pro matematiku: naučte se dokonale zacházet s tabulkami a kalkulačkou, které budete mít na potítku (pro ostatní předměty se jedná o povolené pomůcky - atlasy, přístroje, pravidla pravopisu, slovníky atd.).
- Střídavě se připravujte na jednu lehkou a jednu obtížnou otázku, nenechávejte si všechny obtížné a pro vás nepříjemné otázky na závěr přípravy, to pak zvýší vaši nechuť do učení.
- Neustále opakujte. Při přesunu k další otázce si zopakujte ty, co už máte za sebou, opakování je matkou moudrosti.
- Nenechávejte vše na "svaťák". Je ideální, když před "svatým týdnem" máte všechny otázky zpracované a aspoň v základních krocích zvládnuté. Nechat vše na "svaťák" znamená vytvářet sám na sebe zbytečně nepřiměřený tlak.
- Nebojte se v období přípravy vyhledat pomoc u svého vyučujícího, u spolužáků nebo na internetu.
- Již v době přípravy před "svaťákem" přesvědčte svého profesora, že pro zvládnutí maturity děláte vše možné. Tím si získáte jeho pomoc pro kritické chvíle u maturity.
- Natrénujte nějaké drobné psychohygienické podpůrné techniky, např. uklidnění hlubokým dýcháním.
- Na potítku nezmatkujte, v každém případě si zapište některé možné odpovědi na papír, není nic horšího než student s prázdným papírem, který vaří evidentně z vody. Když se nevzdáte a pustíte se i do zdánlivě ztraceného boje, někdo z komise vám určitě pomůže.
- U samotné ústní zkoušky dbejte na srozumitelný a jazykově co nejsprávnější projev, i samotné vystupování vám přidává nebo ubírá body.
- V krizové situaci aspoň předstírejte, že něco umíte. I to bude oceněno, navíc předseda, který vás nezná, získá dojem, že jste jen obyčejně nervózní.
- Případnou nervozitu klidně projevte, či o ni promluvte. Celá komise jsou jen obyčejní lidé, kteří také tu a tam stopami nervozity trpí a i maturitou si sami museli projít.
- Věřte ve své síly, vše dobře dopadne.
Základní rady jak postupovat na potítku:
- Najdi si základní informace ke své otázce v tabulkách, ty si na příslušných stránkách založ.
- Vyřeš nejprve lehčí úlohy.
- Úlohy nemusíš dopočítávat do konce, když už víš jak na to, přejdi na další. Do samotného závěru dotáhneš řešení před komisí.
- Vypiš si z tabulek na viditelné místo ke svým otázkám ty informace, které si nepamatuješ z hlavy.
- Rozvrhni si takticky práci, výpočty a teoretické povídání tak, aby tvé vystoupení pokrylo 15 minut zkoušky.
RADY PRO ZKOUŠEJÍCÍHO
- Uvědomte si, že maturitní zkouška ukazuje i kvalitu vaší práce. Co všechno jste studenta naučil(a), jak jste ho motivoval(a) a přinutil(a) pracovat.
- Snažte se svým vystupováním u maturitní zkoušky své studenty uklidnit.
- Dejte zkoušejícímu najevo, že umíte a budete odlišovat chyby plynoucí ze stresu a chyby plynoucí z neznalosti.
- Nesnažte se u zkoušky excelovat vy, vymýšlet před komisí nějaké nové, neotřelé otázky. Ptejte se standardně na to, na co jste se ptal(a) při běžných výukách.
- Ze všech členů komise nejlépe znáte úroveň znalostí a schopností studenta ve vašem předmětu. Snažte se vést zkoušku tak, aby ukázala, co ve studentovi je.
RADY PRO PŘEDSEDU
- Snažte se být nestranným a nerušícím elementem. Je to jako u fotbalových rozhodčích, nejlepší předseda je ten, který minimálně zasahuje, ale je přirozenou autoritou.
- Zasahujte do zkoušení jen v minimální míře a jen tehdy, jeli to nutné. Není dobrým důvodem to, že se po týdnu už tak trochu nudím.
- Vaše zásahy by měly situaci u zkoušek uklidňovat, ne rozjitřovat.
- Máte-li výhrady k vystupování zkoušejícího a dalších členů komise jmenovaných školou, vyřiďte si to s nimi bez přítomnosti studentů.
- Jednoznačně formulujte pravidla, která musí platit během vaší činnosti u komise.
RADY PRO DALŠÍ ČLENY KOMISE
- Každý váš krok či zásah by neměl vytvářet psychický tlak na zkoušeného.
- Vidíte-li, že je zkoušený jednoznačně ve stresu, snažte se s ním komunikovat, dát mu najevo, že celou komisi tvoří jen lidé a že jste všichni připraveni mu pomoci k tomu, aby podal svůj optimální výkon.
- Pokud zkoušející postupuje bez viditelných chyb, nezasahujte do jeho vedení zkoušky. Studenta jen zneklidní, když na něj otázky prší ze všech stran.
- Nerušte studenty svým neustálým odcházením a přicházením.
- Snažte se dávat na průběh zkoušky bedlivý pozor, i vy budete hlasovat o výsledné známce.
Petr Husar
- www.zkousky-nanecisto.cz
- www.maturujeme.cz
- www.e-matematika.cz
- www.matematickapohotovost.cz
- www.e-jazyky.cz
- www.osp-testy.cz